שיקום האסיר

אני מסופק אם יש אסיר אחד מבין האסירים הפליליים היושבים בבתי הסוהר שהגיע לשם מרצון. מעבר לכך שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה להיות סגור ומוגבל בחופש שלו, אני לא מאמין שיש אסיר שחלם בילדותו על קריירה של פשע. כילד, גם האסיר רצה להיות כבאי, חייל או שוטר…

ברור שמשהו השתבש בדרך.

האני מאמין הבסיסי שלי כמטפל הוא שלכל אדם יש את הכח לשפר את חייו, תפקידי כמטפל הוא לזהות את הכוחות האלו, להביא אותם למודעות של המטופל עצמו ולתת לו את כלים למימושם.

כל אסיר הוא בראש ובראשונה בן אדם. אצל רבים מהם תחילת המסלול היתה כבר בילדותם, וה"בחירה" בפשע נבעה מתחושת הדלות הכלכלית או הרגשית, תחושת ביטחון לקויה, הישגים נמוכים בלימודים, ניתוק חברתי ותחושה כללית של חוסר מסוגלות. חלקם חוו משבר משפחתי או אף הוצאו מבית הוריהם, חלקם התמכרו לסמים והצורך הכלכלי המיידי במימון הסם דחף אותם לכיוון הפלילי.

כך או כך, השהות בבית הכלא, במיוחד אם זו שהות ארוכה, אפילו הגדלה את הפערים בכישורי החיים, בהתפתחות האישית, ביכולות התעסוקה, ומשכך התחברות חזרה לחברה הנורמטיבית עם השחרור  – קשה ביותר.

כחברה אנחנו רוצים מאוד לראות באסיר המשוחרר כמי ששילם את חובו לחברה ועכשיו מתחיל דף חדש אולם במציאות הדבר לעולם אינו כך. הסביבה לא סלחנית כפי שהיא רוצה להצטייר וההזדמנויות האמיתיות מעטות.

אני מציע טיפול הפונה משלב הגשת התלונה במשטרה ועד לסיום ההליך הפלילי (כולל תוכנית שיקום לשחרור מוקדם). אני מאבחן את המצב, בונה תכנית שיקום מותאמת אישית, מציג חוות דעת לבית המשפט ומטפל באסיר עצמו ובמשפחתו.

בבניית התכנית הטיפולית אני מתייחס לכל מעגלי החיים של האסיר, אני בונה תכניות לחיזוק העורף המשפחתי בהתמודדות עם בן משפחה עובר החוק, אני מסייע לאסיר במציאת מקום חדש בחברה (בית, עבודה, מעגלי חברים) ואני מטפל במקורות הקושי הרגשי.
לאסיר ולמשפחה יש כתובת אחת – אני. בעת הצורך אני נעזר במומחים מתחומים שונים, כמו למשל: פסיכיאטר – במקר זו אני סבור שיש צורך בקבלת תרופות מרשם.

שיתוף:

סוגי הטיפול

פוסט טראומה PTSD

כשאדם חווה אירוע טראומטי המערכת הנפשית מוצפת בגירויים שאותם היא אינה יכולה להכיל ולעבד, הם נשארים במערכת בצורתם הגולמית ומידי פעם שבים ועולים למרכז התודעה

אבל, שכול ואובדן

התמודדות עם מוות של אדם קרוב ואהוב היא אחת ההתמודדויות הקשות ביותר שהחיים מזמנים לנו. כל אדם מגיב אחרת לשכול ועוצמות התגובה גם הן משתנות.

התמכרויות

האני מאמין שלי כמטפל הוא שבכל אדם מצוי הכח לשפר את חייו, תפקידי כמטפל הוא לזהות את הכוחות האלו, להביא אותם למודעות של המטופל עצמו

הגיל השלישי

תקופת הפנסיה מביאה איתה שינויים רבים, אבל שינויים הם לא דבר חדש בשביל בני אדם מבוגרים, שחוו הרבה שינויים קטנים וגדולים במהלך החיים. אז מה

מהבלוג

התמודדות רגשית עם שגרת הקורונה

אנחנו נמצאים כבר יותר משמונה חודשים בתוך "סיר הלחץ" של תקופת הקורונה.  רבים מאיתנו חווים לחץ נפשי, וחלקנו חווים אותו במידה כזו בפעם הראשונה בחיינו! 

קורונה והזקנים הצעירים

הקורונה והזקנים החדשים

נראה לי שכבר ברור שאנחנו בעיצומה של תקופה היסטורית, שנת 2020 תיזכר כשנה שבה וירוס הקורונה טלטל את חייהם של מיליארדי אנשים ברחבי העולם. נדמה

EMDR שיטה לטיפול בנפגעי טראומה

את השיטה הכנסתי לקליניקה בשנה האחרונה ככלי טיפולי טיפולי נוסף. יתרונה הוא בכך שהיא יכולה להשיג תוצאות גם אצל מטופלים שקשה להם יותר להיפתח ולדבר.

צרו איתי קשר